BLOG

Wirtualny Project Manager - Zdalne zarządzanie projektami!​

Kim jest Wirtualny Project Manager?​

Jest to osoba, która świadczy usługi zdalnego zarządzania projektami. Odpowiada ona m.in. za zbudowanie zespołu, nadzór i rozliczanie poszczególnych etapów prac i wykonanie określonego celu w ustalonym budżecie oraz czasie w ramach założonego planu działań.

Przykłady zastosowania Wirtualnego Project Managera:

  • Utworzenie strony internetowej
  • Skonstruowanie sklepu internetowego
  • Obsługa techniczna przy współtworzeniu kursów online i ebook-ów.
  • Wsparcie procesów rekrutacyjnych – Tworzenie zespołów
  • I wiele innych.

Czym zajmuje się Wirtualny Project Manager?​

Obowiązki Wirtualnego Project Managera są ściśle określone. Głównym założeniem jest zaplanowanie i nadzorowanie każdego procesu, który jest elementem składowym efektu, jaki klient chce osiągnąć. Drugim ważnym aspektem jest zbudowanie i rozwiązanie odpowiednego zespołu według kompetencji oraz wspólnego workflow z zachowaniem elementu optymalizacji procesów. Trzecim jest odpowiednio sporządzania dokumentacja dla klienta z przeprowadzonych prac w projekcie i wprowadzonych w nim elementów. Klamrą, która spina wymienione wszystkie trzy etapy jest odpowiedzialność i sumienność w przeprowadzonych działaniach.

Dla kogo Wirtualny Project Manager?​

Wirtualny Project Manager to świetna usługa dla firm, które tworzą nowe i zmieniają obecne koncepcje, chcąc przy tym oddelegować projekty podmiotowi zewnętrznemu. Outsourcing projektowy jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ale Wirtualny Project Manager na godziny, jest stosunkowo nowym modelem na rynku cieszącym się dużym zainteresowaniem.

Jaki jest zakres obowiązków Wirtualnego Project Managera?​

  • Planowanie – rolą Wirtualnego Project Managera (WPM) jest określenie celu projektu, opracowanie szczegółowego planu oraz przypisanie członków zespołu do konkretnych zadań. Ważnym aspektem planowania jest również analiza ryzyka konkretnych działań i ich wpływ na budżet przeznaczony na realizację projektu.
  • Budowanie  aby projekt miał szanse odnieść sukces WPM gromadzi osoby z odpowiednimi kompetencjami i zarządza nimi, aby stworzyć zespół, który będzie w stanie jak najlepiej urzeczywistnić wizję, jaką przedstawia klient.
  • Nadzorowanie  koordynacja działań to spora część pracy WPM. Osoba na tym stanowisku musi dbać o weryfikację zgodności etapów projektu i harmonogramu oraz kontrolę jakości powierzonych zadań. Ważną kwestią jest również zarządzanie kosztami tak, aby projekt został wykonany bez nadmiernych wydatków.
  • Zamykanie – Wirtualny Project Manager na tym etapie jest odpowiedzialny za rozwiązanie zespołu i przekazanie projektu wraz z sporządzoną dokumentacją.

Wirtualny Project Manager vs. Project Manager - Czym się różnią?​

Głównymi różnicami jest zdalna forma współpracy oraz jej koszt. W przypadku zatrudnienia Wirtualnego PM’a rozliczenie następuje na podstawie przepracowanych godzin potwierdzonych raportem wraz z FV. W przypadku tradycyjnego zatrudnienia Project Managera w zależności od formy zatrudnienia wynagrodzenie jest ustalone odgórnie i jest elementem niezależnym od przepracowanych godzin lub gotowości do pracy.

TASKme.pl

W pełni zdalny outsourcing na miarę Twoich potrzeb.

Prosto, szybko, wygodnie… Sprawdź, jakie to proste!

Scroll to Top